Hakkında

Hakkında

YETKİM, Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonudur.

YETKİM, web kaynakları için Tek Oturum Açma (TOA) yöntemini ile kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlararası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur.

TOA, tek bir kullanıcı ile tek oturum açarak tüm servislere erişim sağlayan bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme mekanizmasıdır. Bu yöntem kullanıcılar için kullanıcı adı parola yönetimini kolaylaştırırken, sistem yönetimi için ihtiyaç duyulan işgücünü de azaltır. Böylece kullanıcıların e-posta, kütüphane ve öğrenci sistemi gibi farklı servislere tek bir adımda erişimi sağlanmaktadır.

Kimlik Federasyonu altyapısında;

  • kişilerin tek bir kimlik bilgisi bulunur ve bu bilgiyi kendi kurumu kayıt altına alarak, güvenlik ve gizliliğini sağlar.
  • kimlik bilgisi ile tek giriş yapılır ve çıkış yapılana veya servis erişimi için kullanılan web tarayıcısı kapatılana kadar kimlik bilgileri tekrar doğrulatılmaz.
  • web kaynağı yöneticisi kullanıcı kimlik bilgilerini saklamak ve güvenliğıni sağlamak zorunda kalmaz, kimlik doğrulama ile ilgili işlem yapmaz.
  • kimlik doğrulama işlemi kişilerin kendi kurumları tarafından yapılır.
  • servis sağlayıcılar ve kimlik sağlayıcılar hizmetleri ile ilgili üstveriyi karşılıklı paylaşırlar.

YETKİM, TÜBİTAK ULAKBİM tarafında işletir.

YETKİM aynı zamanda eduGAIN üyesidir. eduGAIN Avrupa Akademik ağı GEANT tarafıdan işletilen küresel bir hizmettir.  73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2.600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve 1.800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır. 

eduGAIN hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

https://edugain.org/

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close